Jump to content
Sign in to follow this  
co to za login?

Ubuntu, mandriva. Co wybrać?

Recommended Posts

Witam, mój komputer potrzebuje w miarę szybkiej transplantacji systemu operacyjnego.

Wybur padł na Linuxa

Nigdy go nie miałem, więc tu prośba do was o pomoc w wybraniu dystrybucji.

Zastanawiam się nad:

Ubuntu 9.10 PL

Albo Mandriva Linux 2010 PL

Krótka prezentacja mandriv'y jest

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
.

Na komputerze nie gram, ważne jest jednak aby system bez problemu instalował standardowe aplikacje, typu AIMP, Awast, ThunderBird, czy WinRAR.

Na pewno łatwiejszy w obsłudze jest Ubuntu, a jak jest z Mandriva?

Począ…tkują…cy poradzi sobie z instalacją… Linuxa,a potem z wygodnym użytkownaiem?

Pytam bo zwolenników linuxa jest tylu co jego przeciwników, więc nie wiem.

Mandriva jest podobno bardziej elastyczna, pozwala na instalację większości programów dla windowsa

Doradźcie co wybrać, wiem ze można spróbować i to i to, ale nie mam czasu na zabawy w formaty i instalacje, więc niech to będzie ten jedyny.

Pomóżcie, a może Linux to zły pomysł?

Oczywiście, że linuks to dobry pomysł.

Jak zawsze najgorszy wybór [; Nie sugeruj się tymi bajerkami graficznymi, bo to po prostu Compiz, a tego raczej w każdej dystrybucji zainstalujesz. Jak chcesz się zapoznać z nową… koleżanką… - konsolą… - to polecam Gentoo, które z począ…tku może (niestety) sprawiać wrażenie u****liwca. Z tych, które ty wybrałeś polecam Ubuntu, a to przede wszystkim za repo. Nie wiem, co teraz u Mandrivy słychać, ale jakiś rok, półtorej temu nie powaliła mnie. Ja używam w tej chwili Ubuntu 9.10 z KDE na pokładzie (choć na staruszku 10-letnim mam Ubu + xfce i też nieźle śmiga) oraz Gentoo.

Co do instalacji, to i Ubuntu i Mandriva ma instalator graficzny, dzięki czemu wystarczy ok. 30 minut i gotowe. Chociaż IMO szybciej idzie zainstalować z tekstowego, ale na pewno nie na począ…tek.

A w zasadzie, co ja Ci będę farmazony ****ył. Nagraj, odpal LiveCD i sam porównaj.

Te fruwają…ce okienka mnie nie podniecają…, chodzi o to który jest bardziej kompatybilny z Aplikacjami, którego można łatwiej skonfigurować

PS: Jak już mówiłem nie mam czasu na pobieranie, nagrywanie. Po prostu kupię na

Hidden Content

. Pytanie tylko co :)

Mandriva jest bardziej przyjaźnie nastawiona dla użytkowników przechodzą…cych z windowsa na pingwina.

wyglą…d podobny do tego z windy, odpali Ci 90% aplikacji windowsowych, mandriva obsługuje paczki rpm (instaluje sie jak setupy w windowsie) , nie trzeba znac duzo polecen do konsoli.

Ubuntu nie jest rewelacyjne, jest dla osób mają…cych problemy z obsługą… komputera.

z innych polecam Gentoo (chyba najlepsza dystrybucja linuksowa pod względem wydajności i szybkości)

wyglą…d podobny do tego z windy, odpali Ci 90% aplikacji windowsowych,

tak jak kazda inna dystrybucja :) to tylko wine, tak wiec to samo mozna powiedziec o ubuntu i nie 90% a znacznie mniej

mandriva obsługuje paczki rpm (instaluje sie jak setupy w windowsie) , nie trzeba znac duzo polecen do konsoli.

podobnie jak ubuntu

W kwestii wyboru dystrybucji, wszystko zalezy do tego co potrzebujesz, ubuntu ma duzo pakietow, ale podejzewam ze wiekszosc nie bedzie ci potrzebna, z mandriva to samo. Mialem do czynienia przez rok z mandriva (bardziej jako support niz uzytkownik) i mnie nie zachwycila

Co do ubuntu najnowsze wydanie jest kiepskie i zawiera sporo bledow (czesc poprawili ale nadal nie nazwalbym tego stabilnym systemem)

Osobiscie polecilbym Ci ubuntu z racji tego iz jest bardziej popularny i wiecej tutoriali/pomocy mozna do niego dorwac na sieci (przyklad ze pytanie o mandrive padlo tutaj bo byly problemy z forum tej dystrybucji )

PS a ja ci polce padusa :P swietny system dla poczatkujacych

django the web framework for ponies with magical powers

Nie musi być 'wypasiony' gdybym chciał bajery zainstalował bym Vistę którą… mam jeszcze gdzieś w pudle od laptopa. Więc Mandriva nie musi mnie zachwycać.

Boje się że mój internet będzie miał problem na Linixie.

A konkretniej używam PlayOnline, gdzie z modemu automatycznie instaluje się ten program.

A jak nie odpali to będzie kiszka :lol:

a no to powiem ci z tym jest tak troche srednio :P w takiej sytuacji ubuntu/mandriva to najlepsze wyjscie (mi na pardusie nie udalo sie odpalic orange free :/) radzilbym Ci poszukac juz teraz na google do ktorej z tych dystrybucji sa opisy jak zainstalowac playonline (pewnie najwiecej bedzie na ubuntu)

Ja mam Play Online też ;) Ogólnie obecnie stosowany Networkmanager praktycznie po podłą…czeniu urzą…dzenia spyta cię o wybranie kraju/dostawcy i tyle :) Gentoo jest fajne - ale dla znawców Linuksa, którzy go potrzebują… (ja go używam, ale nie jest to dystrybucja user-friendly).

Mandrivy nie ma sensu instalować, jak już chce wybrać jeden z tych to Ubuntu, aczkolwiek ja bardziej polecam Ci Fedore, wbrew temu co można usłyszeć.

• Like 1

KiedyÅ› coÅ› tutaj siÄ™ pojawi...

Miałem Mandrive, podobała mi się do aktualizacji (KDE). Natomiast Ubuntu jest przyjazne, doszły mnie również słuchy, że Debian jest bardzo dobry.

• Like 1

Cześć,

sam posiadam debiana lenny i złego słowa powiedzieć nie moge.

Dla począ…tkują…cych istnieje również graficzny instalator.

Po instalacji możemy w pełni cieszyć się Debianem, wraz ze środowiskiem graficznym.

Hm.. polecam Ci lekturę -

Hidden Content

10155.gif

a no to powiem ci z tym jest tak troche srednio :P w takiej sytuacji ubuntu/mandriva to najlepsze wyjscie (mi na pardusie nie udalo sie odpalic orange free :/) radzilbym Ci poszukac juz teraz na google do ktorej z tych dystrybucji sa opisy jak zainstalowac playonline (pewnie najwiecej bedzie na ubuntu)

i tutaj nie masz racji. wiecej tutków jest na mandrive w tym temacie,

Mandrivy nie ma sensu instalować, jak już chce wybrać jeden z tych to Ubuntu, aczkolwiek ja bardziej polecam Ci Fedore, wbrew temu co można usłyszeć.

hahahahahahaha :D mandriva działa na silniku Fedory 10, a dokładnie to Fedora 10 ze zmianami graficznymi i aktualizacją… KDE z 3 do 4.

Brawo! Znasz sie w temacie :lol:

d3d3 - skoro nie widzisz różnicy między Fedorą…, a Mandrivą… to jesteś fajny;]

Zapewne korzystałeś z obu tych dystrybucji i wiesz tak?

Czy kierujesz się tym co przeczytałeś?

Poza tym KDE 4 ssie.

• Like 2

kieruje sie doswiadczeniem moim i kilku osób zwią…zanych z informatyką….

różnice dostrzegam, ale są… one na "plus" dla Mandrivy.

co do KDE4 masz racje - najnowsza wersja jest do **** ale zawsze mozna w cią…gu kilkunastu minut zmienić wersje KDE

eeee..od kiedy to mandriva jest budowana w oparciu o fedore oO ?

• Like 1

Też mi to nie pasowało, ale nie byłem pewny, więc nie zaprzeczyłem.

d3d3 - Jak chcesz coś oceniać to pierwsze SAM to wypróbuj

• Like 1

mandriva jest jak pld czy inne dystrybucje, ma wspolne z fedora to ze uzywaja systemu pakietow rpm -.-

Witam, mój komputer potrzebuje w miarę szybkiej transplantacji systemu operacyjnego.

Wybur padł na Linuxa

Nigdy go nie miałem, więc tu prośba do was o pomoc w wybraniu dystrybucji.

Zastanawiam się nad:

Ubuntu 9.10 PL

Albo Mandriva Linux 2010 PL

Krótka prezentacja mandriv'y jest

Hidden Content

.

Na komputerze nie gram, ważne jest jednak aby system bez problemu instalował standardowe aplikacje, typu AIMP, Awast, ThunderBird, czy WinRAR.

Na pewno łatwiejszy w obsłudze jest Ubuntu, a jak jest z Mandriva?

Począ…tkują…cy poradzi sobie z instalacją… Linuxa,a potem z wygodnym użytkownaiem?

Pytam bo zwolenników linuxa jest tylu co jego przeciwników, więc nie wiem.

Mandriva jest podobno bardziej elastyczna, pozwala na instalację większości programów dla windowsa

Doradźcie co wybrać, wiem ze można spróbować i to i to, ale nie mam czasu na zabawy w formaty i instalacje, więc niech to będzie ten jedyny.

Pomóżcie, a może Linux to zły pomysł?

;] na kazdym pingwinie nie musisz miec systemu antywirusowego, i na kazdym systemie działają… odpowiedniki programów które podałeś ;]

nie trzeba ich pobierać, są… juz z płytką….

linux to świetny pomysł, moim skromnym zdaniem.

jeśli korzystałbyś z Fedory/Mandrivy/Ubuntu/SUSE to nie musiałbyś nawet znać wielu polecen w konsoli (instalacja odbywałaby sie przez rpm)

@Nether - próbujesz sie popisać udają…c wielkiego VIPa i mieszają…c moje posty z błotem? :rolleyes: kiepska idea.

a oba systemy testowałem.

@Nether - próbujesz sie popisać udają…c wielkiego VIPa i mieszają…c moje posty z błotem? kiepska idea.

a oba systemy testowałem.

ze sie wtrace, tu chodzi o to ze napisales ze mandriva jest robiona w oparciu o fedore <.< Jezeli masz watpilowsci to spytaj typow ktorzy robia mandrive (przez polroku z nimi wspolpracowalem i nie przypominam sobie niczego co by dotyczylo fedory)