Jump to content
Sign in to follow this  
Tobi

Nadchodzi HTML 5

Recommended Posts

Jeśli chcecie poczytać jakie zmiany zaplanowano w nowej wersji HTMLa, zapraszam do artykułu

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
.

taa już to widze że będzie HTML 5, kolejny żart, bo prace nad dalszym rozwojem HTML zostały zawieszone na zawsze i nie miały być wznowione, na rzecz XHTMLa. to że oryginaly artykuł była na ibm.com nie oznacza że coś takiego będzie gdyny to było na stronach w3c to bym uwierzył (chyba że byłby 1 kwietnia)

Billy'emu G. łatwiej chyba przeforsować kontynuowanie ułomnego i ograniczonego HTML, niż wydać barę millis na dostoswanie Explorera do standardów W3. Jakby nie było, W3 rzeczywiście wznowiło prace nad HTML5 - na stronie konsorcjum można znaleźć nieoficjalny art na ten temat:

Hidden Content

. Powrót do nierozszerzalnego języka, jak widać w specyfikacji, będzie oczywiście stwarzał problemy dotyczą…ce zgodności dokumentów XML w HTML5 właśnie. No cóż - pomysł z powrotem wg mnie nie ma większego sensu. XML oferuję większą… płynność, przeciw to której nie ma czego wytoczyć HyperText Markup Language (no może oprócz "świetnej" zgodności z większością… przeglą…darek). Zobaczymy co z tego wyniknie.

Btw, wg mnie temat zasługuje na przesunięcie do kategorii "Forum ogólne" - choć oczywiście tu też pasuje.

Edit: Nieścisłość z mojej strony. W3 zajmuje stanowisko w sprawie HTML5. Rzeczywiście, to nie Konsorcjum nad tym pracuje.

Rainbow_Signature_by_grapixroyale.png

prace nad HTML 5 zostały wznowione

jakie "wznowone", bo w3c nie planowało 5 wersji HTMLa (mimo że pojawiła się informacja na stronach w3c)

HTML 5 robi całkowicie inna organizacja: WHATWG (utworzona przez Apple, Mozillę i Operę)

ja nie wróżę przyszłości dla HTML 5 bo dopiero co uznanie tak naprawdę zyskało xHTML

a to mnie na blogu rozśmieszyło:

Kiedy HTML 5 zostanie ukończone?

Około 15 lat lub więcej zanim stanie się rekomendacją W3C (załączyć przybliżony harmonogram)

to jest wręcz nierealne bo do tego czasu powstanie napewno coś lepszego ;)

Większość z Was nawet nie zna histori powstania grupy roboczej WHATWG i nie ma zielonego pojęcia o W3C, stąd wypisujecie w 90% bzdury.

do $ivy: HTML5 potrafią obsłużyć wszystkie przeglądarki, nawet IE5 czy Opera, firefox etc

do DangerZONE: Z Ciebie chłopie to kompletny dyletant jest. Wiesz czym w ogóle jest W3C? Wiesz kto go stworzył, jakie ma struktury? Nie wiesz nic na temat działania tej PRYWATNEJ korporacji odizolowanej od webmasterów a wielbisz ją jakby była Bogiem.

Odpowiadam.

WHATWG to grupa robocza (z socjologii: grupa osób zajmująca się specyfikacją języka). Grupa ta powstała nie z byle kogo bo z ludzi tworzących OPERĘ, MOZILLĘ/FIREFOX i APPLE. Co więcej Panie @Planet - Billowi nic do tego projekty (HTML5) bo po pierwsze - nie ma on żadnego związku z tym językiem, po drugie język ten został stworzony w CERN (a instytut CERN jest w Europie nie w USA), po trzecie w projekcie nie bierze udział IE, choć HTML5 jest świetnie interpretowany przez WSZYSTKIE przeglądarki (w przeciwieństwie do xhtmla) i w IE5,6,7 hula jak trzeba.

Nie piszcie bzdur, że to W3 czy tam W3C czy inny Wucet rozpoczyna prace nad HTML5 bo to kompletna BZDURA! W3C robi tego swojego xhtml`a (już nie winikam w to, że projekt prowadzi do ujednolicenia sieci - a dokładniej do tego aby każda strona się do siebie upodabniała co udowodniły badania socjologiczne z początku 2007). Niezależnie od W3C powstał projekt WHATWG (Web Hypertext Application Technology Working Group) który stworzył już specyfikację języka:

www.whatwg.go.pl - polska strona, jeszcze słabo rozwinięta, ale jest tam link do validatora HTML5.

<!DOCTYPE html>
<html> 
<head> 
<meta charset="utf-8"> 
<title>Hello World!</title>  
</head> 
<body> 
<p>tekst</p> 
</body> 
</html> 

WHATWG nie podobało się to, że W3C stało się monopolistą, który dąży do uzależnienia od siebie wszystkich (firm robiących przegladarki, webmasterów, administratorów serwerów etc.)

WHATWG w przeciwieństwie do W3C jest otwarty na webmasterów całego świata i wspólnie z nimy pragnie zrobić idealnego HTML-a. (Dodam tylko, że żadna dotychczasowa wersja HTML-a nie działała poprawnie, w tym XHTML, ale to już inny temat).

WHATWG jest za tym aby html był prosty, a jednocześnie spełniał wszystkie wymagania webmasterów. Dlatego doctype jest krótki, kodowanie w charset jest banalne, a stworzenie strony zgodnej ze standardami jest proste jak drut

@DangerZONE WHATWG nie jest żadną organizacją, a jak sama nazwa wskazuje GRUPĄ ROBOCZĄ. Nie musisz znać angielskiego żeby to wiedzieć, wystarczy, że trochę poczytasz.

PS.: Nie wiem kto robi tego bloga o html5, ale jest on nierzetelny.

Na koniec coś dla tych co znają angielski. Słowa te wypowiedział człowiek, który na przłomnie 1989/1990 roku, kiedy większość z Was jeszcze nie istniała, stworzył język hipertekstowy. Wyjaśnia on w tym krótkim wywodzie kilka kwestii.

Some things are clearer with hindsight of several years. It is necessary to evolve HTML incrementally. The attempt to get the world to switch to XML, including quotes around attribute values and slashes in empty tags and namespaces all at once didn't work. The large HTML-generating public did not move, largely because the browsers didn't complain.

Piszę dużo na temat WHATWG ponieważ jestem jednym z tych, którzy stworzyli specyfikację HTML5 (a dokładniej ideę specyfikacji).

Pozdro dla Tima Berners-Lee, do zobaczyska w Genewie ;)

BTW: Czy ktoś z Was krytykanci znał wcześniej specyfikację języka HTML5, że tak ostro zaczęliście go krytykować?

Mały test: otwórz edytor tekstu i „z palca” stwórz jakikolwiek poprawny dokument HTML4 albo XHTML, bez korzystania ze ściągawek.

Potrafisz bezbłędnie napisać cały DOCTYPE? Pamiętasz ścieżkę do DTD? Pamiętasz przestrzeń nazw XHTML? Pamiętasz składnię deklaracji kodowania?

<!DOCTYPE html PUBLIC "–//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "

Hidden Content

<html xmlns="

Hidden Content

<head>

<meta http-equiv="Content-type" content="text/html; charset=utf—8"/>

</head>

<body>

<p>Oto przykładowy XHTML/1.0</p>

</body>

</html>

Tak na prawdę element <meta> jest tu tylko do straszenia, ale nie mniej trzeba by się naklepać, żeby skonfigurować serwer pod słanie kodowania w nagłówkach.

To samo, co powyżej dostanie się pisząc:

<!DOCTYPE html>

<meta charset="utf-8">

<p>Oto prawidłowy dokument HTML5.</p>

i to się waliduje jako HTML5.

<!DOCTYPE html> to najkrótszy ciąg znaków wywołujący tryb zgodności ze standardami w obecnych przeglądarkach.

Tagi <html>, <head> i <body> są opcjonalne nawet w HTML4.

Ponieważ umieszczanie deklaracji kodowania pliku w pliku jest chorym pomysłem, to dorobiło się równie chorej implementacji — przeglądarki szukają tylko „<meta” i za nim „charset=”, więc <meta charset=x> w zupełności wystarcza do deklaracji i nie trzeba tego dekorować przez „http-equiv="Content-type" content="text/html;”.

Status quo ante

Myślę że bardziej przekonują…cy będzie xhtml 2.0 od html 5, i tutaj pierwszy raz xhtml nie będzie htmlem zgodnym z xml tylko całkiem innym zbiorem znaczników. Ja się zabrałem za tworzenie stron w xml + dtd własny ew xsl i do tego css i nie trzeba się bawić z tym wszystkim jeśli zamiast xsl wybierzemy własny dtd.

Jeśli chodzi o XHTML2, to przecież prace nad nim zostały zawieszone i rozwijany jest właśnie HTML 5. A nazwą… XHTML 2 będzie się określać HTML 5 dostosowany do wymogów XML, tak jak obecnie XHTML 1.1 to HTML 4.01 dostosowany do wymogów XML.