Jump to content
ashkoo

Dlaczego właśnie Linux?

Recommended Posts

Wszyscy znajomi informatycy pieją… z zachwytu na temat Linuxa. W czym, oprócz swojej darmowości, jest lepszy niż Windows?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma się co oszukiwać Linux jest dobry, ale na desktop nadaje się tylko dla ludzi którzy potrafią… go sobie podporzą…dkować. O wiele wygodniejszy jest dla firm, bo jest darmowy a do zadań biurowych się nadaje od razu po instalacji i nie wymaga mocnego sprzętu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak w każdej sprawie, tak i tu są… plusy i minusy.

Minusem jest fakt, że trzeba mieć znacznie większą… wiedzę by posługiwać się Linuxem aniżeli Windowsem. Plusem natomiast jest stabilność i małe zużycie zasobów.

Mam Debiana na serwerze dedykowanym i zużycie zasobów przez system jest niemal niezauważalne.

Awaryjność w zasadzie zerowa. Problem występuje jedynie gdy w serwerowni coś grzebią…, bą…dż mają… jaką…ś awarie, np. zasilania, a tak poza tym samoistnie nic sie nie psuje, nie zawiesza.

Do zastosowań serwerowych system jest świetny. A czy zdecydowałbym się go zainstalować na domowym komputerze? No nie wiem. Wprawdzie ta niezawodność.. ale jakim kosztem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli o mnie chodzi, dla mnie ten system to zło.

To troszkę chore, by uczyć się poleceń itp, itd tylko po to by móc obsłuży komputer.

Jest windows, wszystko jest proste. Może nie jest on darmowy, może częściej się zawiesza ale przynajmniej nie utrudnia życia szarym użytkownikom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie utrudnia życia szarym użytkownikom.

Linux utrudnia życie szarym użytkownikom?

A kto to jest szary użytkownik?!

Gdyby Linux był pierwszym systemem, z którego korzystałbyś przez minimum rok, to pisałbyś teraz, że Windows utrudnia życie.

 

Ja np. nigdy Windowsa nie kupię. Nie kupię też żadnego innego oprogramowania.

Mogę przedstawić wiele przykładów, gdzie darmowe oprogramowanie ma przewagę nad komercyjnym

 

Tyle ode mnie :roll:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wypowiedź kolegi piszą…cego o szarych użytkownikach ma racxzej swoje ugruntowanie w przyzwyczajeniach i przekonaniach.

Jakby nie patrzeć, 3/4 internautów korzysta z systemów MS. Taka moda. Ktoś, kto korzysta z Windowsów przez lata przyzwyczaja się do nich. Dlatego też po przesiadce na Linuxa ma się wrażenie że to czarna magia i zbędne utrudnianie życia.

 

Gdyby nie panowała ta durna moda na MS a ludzie częsciej korzystaliby z alternatywnych systemów to i łą…twiej by im się było pogodzić z odmiennością… alternatyw.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś korzystałem z linuxa przez kilka tygodni i przyznam, że wystarczy się nim troszke zainteresować a wcale nie jest taki trudny. Ponadto rzeczywiście w wielu rzeczach znacznie lepszy od windowsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tam nigdy Linuxa nie miałem i przypuszczam że mieć nie będę.

Windows idzie w dobrą… stronę. Przykładem może być siódemka. Działa stabilnie, szybko.

Czegóż więcej chciec?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, to mój pierwszy post.

 

Linux czym on jest. Systemem operacyjnym stworzony po to aby użytkownik/administrator mieli pełną… władzę nad tym co się w nim dzieje; nie tylko desktop czy dodatkowe programy, ale i sterowniki i samo ją…dro systemu. Linux w przecią…gu ostatnich kilku lat rozwiną…ł się jeszcze bardziej i stał się jeszcze bardziej intuicyjny, pojawiało się wiele narzędzi graficznej konfiguracji co ułatwia pracę dla tych mniej zorientowanych w terminalu.

 

Osobiście używam linuxa jako desktop i tylko linuxa od wielu wielu lat. i zmiany które widzę są… z roku na rok coraz większe. Często zdarza się, że ktoś widział linuxa załóżmy rok temu albo dwa i ma o nim zdanie do tej pory. Błą…d, przy OpenSources każdy kto chce może rozwijać tą… technologię. i tak się dzieje. A na dodatek widział dystrybucję która dla począ…tkują…cych się nie nadaje.

 

Z czystym sumieniem mogę polecić Ubuntu, które znajdziemy pod

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
i w cale nie musimy go instalować na dysku. wystarczy zapoznać się z jego wersją… LifeCD lub LifeDVD albo zainstalować na Wirtualnej maszynie.

 

Samo Google zaczęło ostro interesować się linuxem i na jego podstawie tworzą… słasny system operacyjny Gogle Chrome OS.

 

Pozdrawiam i bardzo proszę tych którzy nie znają… linuxa, nie widzieli jego możliwości lub w cale go nie używali o nie krytykowanie, tylko samemu sprawdźcie jaki jest linux. wystarcz 3 dni aby nauczyć się wystarczają…co aby zrezygnować z windowsa i przejść w pełni na linuxa. Przykładem może być moja mam jak i wiele innych mam ojców dziadków czy babć. Moja mama jakieś półtora roku temu zaczęła narzekać na swojego laptopa który był świeżo kupiony z zainstalowanym XP. wcześniej używała 200NT. powiedziałem jej że zainstaluje jej system który odmieni jej pracę przy komputerze. poświęciłem niecałą… godzinkę aby to wykonać robią…c wcześniej kopie wszystkich jej dokumentów. po godzinie moja mam miał już wszystkie dokumenty uporzą…dkowane w ubuntu. pierwszy tydzień pytała się mnie co i jak. potem tylko chciała abym przypomniał jej jak coś zrobić w samym desktopie lub w programie który używa do pracy, bo ją… nie interesuje wnętrze systemu.

 

Moja mama (55 lat) zadowolony użytkownik Ubuntu 10.04 od półtora roku.

Używa go do poczty, www, grafiki, dokumentów, filmów, muzyki, youtube, komunikator internetowy i wiele innych. teraz jak widzi ojca z windowsem na swoim laptopie mówi aby w końcu porzucił WINGROZą˜.

 

Również moja babcia która kupiła sobie swojego pierwszego laptopa wraz z usługą… internetu , do kontaktu ze swoją… córką… mieszkają…cą… we francji, wideokonferencje, poczta, www i komunikator. tyle używa i cieszy się że ma linua bo z windowsa zrezygnowała po pierwszym miesią…cu. Moja babcia zadowolony użytkownik linuxa od nie całego roku. Ma 87 lat. a jak sią…dzie do przeglą…dania www ciężko zaprosić ją… do stołu na obiad.

 

Dodano:

Mój linux startuje w 11 sekund, jego praca jest bez awaryjna od samej instalacji 4lata temu. (potem tylko aktualizacje (za darmo oczywiście) ) jestem programistą…, deweloperem, beta testerem, piszę strony internetowe, na co dzień linux służy mi do komunikacji ze światem; poczta, www, komunikator, www w szerokim pojęciu, i wiele innych. mój pierwszy linux zainstalowałem 8 lat temu na toshibie satelite hdd: 4gb, ram 64, 600Hz, mam go do tej pory działa z tym samym linuxem i służy jako NAT. A żywotność laptopa na windowście to średnio 3 lata, zdarza się ze jest to nawet 5 w najlepszym wypadku.

 

pozdrawiam.

 

PS z chęcią… pomogę chętnej przy pierwszych krokach z linuxem. zapraszam na gg 10139436.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby mnie ktoś nauczył obsługi Linux'a już dawno bym zrezygnował z Windows. Widziałem co potrafi i bardzo mi się spodobał:) Szkoda, że tak mało ludzi da się namówić na ten system.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zajrzyj tu:

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

 

i

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Linux to idealny system dla firm.

-darmowy,

-bezpieczny,

-elastyczny.

 

I nie zgadzam się że na desktop nie nadaje się, jest to idealne rozwią…zanie, w szczególności Ubuntu.

 

Nawet nie jesteście sobie w stanie wyobrazić, ile można zaoszczędzić na wdrożeniu darmowego rozwią…zania.

 

Oczywiście są… takie branże, gdzie Windows wcią…ż króluje i prędko to nie zmieni się z uwagi na ograniczenia systemu Linux, gł. jeśli chodzi o obsługę komponentów Windowsowych (kompatybilność).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Linux to idealny system dla firm.

-darmowy,

-bezpieczny,

-elastyczny.

bezpieczny owszem o ile sie go odpowiednio skonfiguruje, windows moze byc tak samo bezpieczny. Niestety cala reszta argumentów jest mało istotna. Linux do firmy na desktop się nie nadaje, za dużo problemów z obsługą… urzą…dzeń peryferyjnych i problemy kartami graficznymi. Również praktycznie brak oprogramowania dla firm oraz nadal słabe wsparcie dla usług/kont domenowych (samba dopiero zaczyna się do tego nadawać).

Linux jak i BSD sa dobre na bramki i serwery (przynajmniej tam gdzie nie potrzeba mssql) niestety do desktopa linux musi jeszcze dojrzeć

 

 

A żywotność laptopa na windowście to średnio 3 lata, zdarza się ze jest to nawet 5 w najlepszym wypadku.

bzdura całość sprowadza się do tego czy użytkownik dbał o swój sprzet czy nie, zreszta prosty argument, który obala twoją… teorie, kilka lat temu ubuntu i jemu podobne miały problem z dyskami (zbyt częste parkowanie głowicy) przez skróciły czas życia wielu dysków a kilkanaście uśmierciły.

 

 

Samo Google zaczęło ostro interesować się linuxem i na jego podstawie tworzą… słasny system operacyjny Gogle Chrome OS.

stworzyli tez androida (ktory jest na linux), maja serwery na wlasnym linuksie, akurat mogles podac lepszy przyklad niz chromeos

 

 

Niestety ale windows bije obecnie linuksa pod każdym względem jeżeli chodzi o desktop, lepsze wsparcie producentow, sterowniki, gry, etc. Owszem jest grono ludzi dla ktorych linux nadaje sie na desktop ale jest to waskie grono, ktore nie ma zbyt duzej ilosci urzadzen peryferyjnych ;)

 

 

Zeby nie bylo jest uzytkownikiem linuska od ponad 8 lat, adminuje serwerami na linuks jak i mam na desktopie.


django the web framework for ponies with magical powers

Share this post


Link to post
Share on other sites

widzę mod szpanuje swoją… wiedzą… (lub raczej bardziej poprawnie - jej brakiem) co do linuxów.

 

1. Windows nigdy nie będzie tak samo bezpieczny jak linux. Dlatego, że w Windowsie nie mamy dostępu do bardzo wielu embedów jak np. pizde/ch*j

 

2.Å»ywotność - Windows do tego stopnia drenuje RAM/procek że po 2 latach RAM kończy sexap.chuju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do internetu i takich typowo multimedialnych spraw jak muzyka czy oglą…danie filmów spokojnie może taki "szary" user postawić na linuxa (np Ubuntu całkiem fajnie działa). Jeżeli chodzi o bardziej zaawansowane działanie to bez znajomości niektórych zagadnień i umiejętności odpowiedniego skonfigurowania systemu nie ma co bawić się w linuxa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo prosta sprawa - nie zawiesza się z nie wiadomo jakich przyczyn. Nie musi się aktualizować w najmniej oczekiwanym momencie. Jeszcze bardzo dobra rzecz - nie złapię na nim żadnego wirusa. W dziurawej Viście czy Xpeku bardzo często się zdarzało, że zapora systemowa nie była wcale skuteczna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...