Jump to content
Sign in to follow this  
nonline

Linux, Windows i BSD

Recommended Posts

Założyłem temat, w którym możecie pisać swoje spostrzeżenia, opinie na temat Linuxa i Windowsa.

Zależy mi na sensownych wypowiedziach.

Prosiłbym o nie pisanie wypowiedzi typu:

 • Windows bo jest kolorowy
 • Linux bo nie nawidze M$ i buahaha Bill G. SUX !!!

czy:

 • B.G to mój daleki krewny u dlatego uważam Windows za lepszy

Pisze dość ogólnikowo o Linuxie i nie wymieniam konkretnych dysrybucji czy kolejnych wersji Windows.

Aczkolwiek. :)

Preferowane distra:

 • Mandriva (wszystkie)
 • SuSE od 10.x
 • Ubuntu u jego mutacje (xUbuntu itp.)
 • Debian ( tylko z ją…drem Linuxa)
 • Slackware od 9
 • Gentoo

Oczywiście można wybrać jakieś inne

Z Windowsów to:

 • Windows 2000 i 2000 serwer
 • Windows XP (Home, Professional, Media Center)
 • Windows Vista (Od Home po Ultimate)
 • Windows 2003 serwer (Od Web po Enterprise)

Ewentualnie moze być 98SE ale niech mi nikt nie pisze o 3.11 czy nawet 95.

-----------------------------------------

Zaczynamy!!!

 

 

 

-----

Osobiście zawiodłem się na SuSE 10.1 i to mocno.

Pierwsza instalacja przebiegła bez problemowo i system działał sprawnie przez jeden miesią…c. GNOME + Xgl, ogólnie wypas i Vista się z Aero chowa. Jednakże sielanka nie trwała zbyt długo, z przyczyn losowych musiałem zrobić całkowity format obu dysków (Mam Segate i WD Caviar). Windows wstał z NortonGhost'a sprawnie i szybko. SuSÅA postawnowiłem zainstalowac gdzieś na dniach, nie był mi specjalnie potrzebny. Jakieś 3 dni później przystą…piłem do instalacji od zera SuSE.

Gdy instalacja dochodziła do 80 - 90% komputer zawieszał się, pojawiały się jakieś szlaczki i błędy instalacji.

Za 2 razem SuSE uszkodził 3 partycje i nadszarpną…ł Windowsa (XP).

Efektem było spędzenie 6h i ręczne kopiowanie z konsoli plików systemówych które uległy uszkodzeniu (Akurat obraz pożyczyłem kumplowi - do dzisiaj go nie mam :P ) Mało tego, miałem 2 partycje po 600 GB co jesz fizycznie nie możliwe, razem moje dyski mają… 140GB

Dopiero PartionMagic doprowadził do stanu zadawalajacego. Jednak od tej pory muszę często sprawdzać błędy i defragmentować dyski.

SuSE - Nigdy więcej!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście uważam dyskusje na ten temat za głupie i tylko mali ludzie próbują… je zakładać.

Nie mozna porównywać tych dwóch systemów.To tak jak by porównywać konia z krową….

 

Ale skoro zapoczą…tkowałeś tę głupią… dyskusje to prosze bardzo.

 

Windows - używam 98SE. Jest ok ale niestety sypie się dosyć często. Jedynym sposobem w miare normalnego korzystania z niego jest wiedza na temat oprogramowania które potrzebujemy i uzywamy. Częsta instalacja i deinstalacja oprogramowania na tym systemie po prostu go rozwala. Tak więc jeśli chcemy aby system troszke dłużej pochodził to musimy wiedzieć czego chcemy uzywać.

Poza tym systemy windows , na dzień dzisiejszy, zdecydowanie są… dla muzyków ze względu na oprogramowanie. Na linuxy niestety tak dobrego oprogramowania jeszcze nie ma.

 

Linux - hmm.Co tu dużo mówić. System nie do zdarcia. Zdecydowanie najlepszy wybór dla osób które nigdy nie miały kontaku z komputerem a chcą… mieć system który pochodzi długo i chcą… być w miare bezpieczne a na dodatek chcą… się nauczyć pracy z komputerem. Przy aktualizacji systemu , lub co gorsza po jakiejś usterce wszelkie dane i ustawienia mogą… być w łatwy sposób odzyskane dzięki partycji np /home , zresztą… dzięki wogóle podzieleniu na pewne partycje w których znajdują… się odpowiednie dane.

Instalacja oprogramowania jest dosyć banalna i prawie tak prosta jak windowsa a przy okazji w razie jakiejś wpadki system mozna uratować. Oczywiście najpierw należało by zrobić paczke lub ją… ścią…gną…ć a potem instalować. Zdecydowanie dla ludzi z wyobraźnią…. Dosyć szybka, szybsza niż windowsowa , instalacja systemu i podstawowego oprogramowania. (Wiem bo sprawdziłem)

 

I jeden i drug ma wady jak i zalety. Nie ma wyższości jednego nad drugim. W windowsie można prawie wszystko wyklikać, w linuksie trzeb troszke powpisywać. Ani jedna , anie druga metoda nie jest lepsza. Wiadomo- im więcej się da wyklikać tym więcej błędów będzie w sytemie. Niestety każdy program ma jakieś błędy i każdy może coś sknocić. Tak więc im mniej konfiguratorów klikalnych tym system bezpieczniejszy i bardziej stabilny- ale też wymaga większej więdzy od uzytkownika.

 

Z windowsów zdecydowanie polecam win98 (choć tu juz pojawia się problem wsparcia ze strony producenta i producentów oprogramowania) oraz win 2000 ze względu na stabilność i małą… ucią…zliwość.

 

Z linuxów moge polecić KateOS. Szybki , sensowny , z dobrym wsparciem , obsługują…cym nowe technologie i co najważniesze jest on stabilny.

Dla poczatkują…cych to może mandarynka i ubuntu (ale ten to już troszke mniej).

 

 

C

 

Z instalacją… suse miałeś problem nie dlatego że jest złym systemem tylko dlatego że nie umiesz zainstalować systemu. Skoro raz się dobrze zainstalował a potem miałeś prblemy tzn że coś spaprałeś.


Ja korzystam z KateOS , a Ty? Odwiedź też forum w którym jest użyty Template mojego autorstwa. Został on zrobiony specjalnie dla niego. Bądź legalny, korzystaj z Kasi.

kateanimubbydamilog1.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Osobiście uważam dyskusje na ten temat za głupie i tylko mali ludzie próbują je zakładać.

Nie mozna porównywać tych dwóch systemów.To tak jak by porównywać konia z krową.

Ale skoro zapoczątkowałeś tę głupią dyskusje to prosze bardzo.

Nie tylko mnie uraziłeś ale i pokazałeś szczyt chamstwa, już dość długo mam doczynienia z komputerami.

Dla mnie ta dyskusja ma sens - ludzie mogą wymienić opinie, zgłosić błędy. Może nie zrozumiałeś tego co napisałem ciut wyżej.

Opinie i spostrzeżenia, niekoniecznie, który jest lepszy botak

Czytaj ze zrozumieniem

Do ludzi, którzy mają zamiar odpowiadać jak ten pajac, proszę o w ogólnie nie oodpisywanie na ten temat.

A co do instalacji, przepiegała wzorcowo od podziału partycji, przez wybranie pakietów aż do końcowego kopiowania plików panie ekspercie.

Windowsa też można skonfigurować z CMD albo edytując bezpośrednio pliki w rejetrze.

I nie jest prawdą, że linuks jest DOBRYM systemem dla początkujących, łatwo w nim namieszać

90% użytkowników korzysta z Wingrozy bo jest przyjazna, wystarczy kliknąć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Windows:

Strasznie drogi, co go dyskwalifikuje Instalacja oprogramowania banalna, ilosc tego oprogramowania w sieci jest ogromna, wiekszosc programow, z ktorych korzystam czesto i ich potrzebuje jest pisana pod Windowsa. Niestety system jest strasznie wolny, niestabilny, wiesza sie Po instalacji otrzymujemy pusty system, a czas doinstalowywania oprogramowania jest dosc dlugi

Z Windowsa aktualnie nie korzystam, i jakos wytrzymuje: zamiast PS'a/Fireworksa mam GIMP'a, zamiast AQQ mam Kadu, itd., itp.

 

Linux: Darmowy, stabilny. Ma multum dystrybucji, wiec kazdy sobie moze cos wybrac dla siebie. Instalacja oprogramowania rowniez jest prosta (np. w Ubuntu apt-get); sa nawet do tego graficzne 'wspomagacze'. Istnieja tez paczki .deb/.rpm, ktore tez sa bardzo proste w instalacji. Linux ma duzo wieksze mozliwosci konfiguracji, srodowiska graficzne, itp. Oprogramowania jest duzo, mozna je przerabiac samodzielnie (Open Source). Jest bardzo dobry na serwery, jednak na desktop tez sie nadaje.

Korzystam z Ubuntu, i je wszystkim goraco polecam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

brakuje jeszcze *BSD no ale mniejsza z tym

 

Windows - system dobry, prosty w obsłudze i konfiguracji. Dobry dla ludzi którzy potrzebują system łatwy do użytku. Doskonale radzi sobie z najnowszym sprzętem dostępne są nowe sterowniki. jest dobry i do biura i dla domu. Dzieciaki mogą sobie na luzie na nim grać i się bawić. Sam system nie jest zły o ile potrafi się nim administrować. Są nawet dobre serwery na windows 2003

Wadą jest jego niestabilność oraz podatność na wirusy ale to kwestia tego że jest popularny ^^

 

Windows jest fajny ponieważ przygotowanie go do pracy nie zajmuje mi więcej niż 1 dzień (zwykle kilka godzin). Wadą jest to że co miech trzeba scandisk oraz defragmentacje oraz raz w tygodniu scan przeciw trojanom i innym śmieciom -_-

 

Linux - hmmnie tyle linux co dobre dystrybucje. Nadają się na serwer i na desktop. Niestety nadal nie dorównuje jeżeli chodzi o obsługę sprzętu windows. Dobry do pracy jak i rozrywki ale od użytkownika wymaga się znajomości komputerów oraz języka angielskiego (np by zrozumieć man). Dobry OS dla ludzi którzy wiedzą na czym pracują. Przyjemnie się w nim programuje nie sprawia też problemy korzystanie z niego jako desktopa. W kwestii filmów sprawa wygląda bardzo dobrze. Filmy chodzą szybciej szczególnie na mplayer idzie odczuć różnice. Gorzej wygląda sytuacja z grami nadal wiele gier albo nie chodzi albo mają 2x gorsza wydajność niż na windows :(

 

Rzeczą jaka mnie denerwuje w wielu dystrybucjach są zależności. Przy instalacji jednego pakietu często jesteśmy zmuszeni instalować zależności -_- dlatego uwielbiam dystrybucje bez zależności (np slackware)

 

Gówniane dystrybucje ->

Suse -> sprowadzenie wszystkiego do GUI i yasta przez co otrzymujemy nie stabilność i często błędy w konfiguracji // GUI nigdy nie przebije konsoli

Madriva -> toporne coś. Na dzień dzisiejszy chyba jedyny linux który obciąża procesor i ram jak windows -_- generowana modelina jest do **** (mi wycięło pół ekranu o_O). Częśto zwiechy i pady

Ubuntu -> marna przeróbka debiana. Przy próbie większej edycji konfiguracji wysypują się x-y. Po instalacji ssh może być tylko jedna osoba zalogowana na system o_O? Beznadzieja jeżeli chodzi o zabezpieczenia -> sudo su i mamy konsole roota -_-

 

Ulubione distra ->

slackware -> stabilność, szybkość, bezpieczeństwo

debian -> stabilność, szybkość, bezpieczeństwo, największa liczba paczek ^^

gentoo -> szybkość i jeszcze raz szybkość. Poza tym zdobywa się przy nim sporo doświadczenia xD

Arch -> szybki i dobry linux. Robiony pod architekturę i686

ROCK Linux -> czyli własne distro :]

 

Postawienie linuxa mi zajmuje zwykle tydzień (konfiguracja, kompilacją jądra, itd). Zwykle po postawieniu czytam juz tylko najnowsze informacje o błędach i tyle. Jak juz wszystko zrobie to zwykle nie mam już problemów. Systemu nie ruszam do póki nie pojawią się jakieś nowości w current

 

*BSD - idealny pod serwer jak i desktop. Choć trzeba przyznać że np OpenBSD jest przede wszystkim kierowany pod serwery i niestety żaden linux czy windows nie sięga mu tutaj do pięt. Ogólnie BSD są szybsze od linuxów oraz bardziej stabilne. Niestety co za tym idzie ich obsługa jest trudniejsza. Mają gorsze wsparcie dla sprzętu (openbsd kiepsko sobie radzi wifi), przy rzeczach drobnych (np flash w przeglądarce) trzeba się nagimnastykować. Jeżeli chodzi o samą wydajność to nie ma nawet co porównywać, *BSD o wiele lepiej radzą sobie jako serwery niż linux czy windows. Niestety jeżeli chodzi o odpalanie gier i programów spod wine nie radzi sobie nawet w połowie tak dobrze jak linux -_-

Windows i liunx chowają się jeżeli chodzi o obsługę platform ^^ BSD w tym wypadku rozwala chyba wszystkie OS-y

 

Po postawieniu *BSD ma się zwykle spokój na kilka lat -_- (znajomy postawił serwer 2 lata temu i od tej pory nic przy nim nie musiał poprawiać) Samo stawianie nie trwa długo ^^


django the web framework for ponies with magical powers

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ja wiem czy jest aż taka różnica pomiędzy serwerem na OpenBSD (albo na NetBSD) a serwerem na Slacku. Przy dobrej konfiguracji chodzą niemal identycznie (obcowałem z OpenBSD i Slackiem już na postawionych serwerach). Wiele największych film korzysta ze Slacka jako serwerowego systemu, za to wielokrotnie mniej z *bsd.

 

Linuxy:

 

Ubuntu - jeden z najlepszych distro (coś mamy diametralnie różne doświadczenia z systemami operacyjnymi thid :) ) , jak każdego linucha, żeby go dobrze skonfigurować potrzeba sporo czasu i umiejętność. Poza tym jedna z najbardziej User-Friendly distro. No i z moich doświadczeń jest stablina.

 

SuSE - nigdy nie lubiłem tej dystrybucji, toporna. Yast to jakaś pomyłka wogóle Ślaska sprawa

 

Slackware - powiedziałbym, że najlepsza dystybucja, ale ciężka do skonfigurowania, a zamienienie jej na dobry desktop to nie lada wyzwanie. Ale to wszystko procentuje, jak się już raz dobrze skonfiguruje Slacka to chodzi latami Dla bardziej początkujących może Slax (live slack z systemem modułów i bardziej user-friendly)

 

Gentoo - chyba najtrudniejsze do opanowania distro. No i wymagające najwięcej czasu na konfiguracje i skompletowanie oprogramowania. Świetny system portage, i w rezultacie najszybsze distro pochłaniające masę sił

 

Windowsy:

 

Win 98SE - jak ktoś może się przesiąść na XP i tego nie robi to jest to dla mnie największa pomyłka w życiu

 

Win ME - Najgorszy system wszech-czasów i wszech-platform!

 

XP Home - stabline (w mierze windowsowej) i ciężkie do zepsucia dla przeciętnego usera Ale brakuje mi takich możliwości konfiguracyjno-administracyjnych jak w wersji PRO

 

XP Pro - najbardziej udana wersja Windowsa w historii Microsoftu. Po skompletowaniu odpowiednich aplikacji mamy względnie bezpieczny i niesamowicie użyteczny system Do tego praktycznie jedyna opcja dla Grafików (szczególnie 3d, bo 2d mogą jeszcze wybrać Macowe systemy). Najlepsza dla graczy.

 

Vista - czas pokaże


Pamiętaj, że gdy piszesz coś, doskonale wiedząc, że nie masz na dany temat zielonego pojęcia, Bóg zabija kotka!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nonline -nadal będę się upierał że jest to bezsensowny topic. A pajaca to masz w domu i widzisz go codziennie w lustrze.

 

Każda tego typu dyskusja prowadzi do tego co jest lepsze. Wogóle można takich tematów znaleźć mase w necie.

 

Dla począ…tkują…cego linux - jak najbardziej, dla osoby która nie miała nigdy styczności z żadnym systemem operacyjnym nie ma znaczenia czy skorzysta z windowsa czy z linuxa. I tak będzie miała kłopoty. Nauczy się w tym samym , lub podobnym czasie obsługi (tylko nie mów że z gentoo sobie nie poradzi bo to nie jest disto dla począ…tkują…cych) obydwóch systemów.

Poza tym w ostateczności zgłasza się błędy na forach danego distra a nie tam gdzie żaden team nie zaglą…da.

 

Poza tym ja też mam do czynienia od parunastu lat z kompami , takich wą…tków widziałem wiele i żaden nikomu nie pomógł. Dopuki ktoś nie zobaczy sam jak działa system to i tak niewiele mu to da.Co jest odpiwiednie dla jednych , będzie nieopowiednie dla drugich.


Ja korzystam z KateOS , a Ty? Odwiedź też forum w którym jest użyty Template mojego autorstwa. Został on zrobiony specjalnie dla niego. Bądź legalny, korzystaj z Kasi.

kateanimubbydamilog1.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

meohaw miedzu Net i open nie ma aż taki róznic bo opne jest na bazie net :]

Głównie chodzi mi o to że open ma DUŻO mnie luk i przez to nie trzeba być aż tak bardzo na bieżąco z update jak w przypadku linux. Zobacz jak często znajdują dziury w kernelu linuxa no i w pakietach. Przy open jest podobnie ale tylko w przypadku wspólnych pakietów linux/unix a jeżeli chodzi o sam system base to open ma ogólnie mniej luk ^^

A co do slackware to zgadzam się. Głównie wybierany jest przez to że jest w nim brak zależności i łatwo się go konfiguruje no i jego sławna szybkość oraz stabilność

 

W kwestii to nie porównuj *BSD i slackware bo to bez sens -_- wiadomo że dobrze skonfigurowane wymiatają. Jak mówiłem o tym że *bsd jest lepszy miałem na myśli inne distra -> (suse i reszta badziewia)

Zresztą co do wybierania *BSD.pamiętajmy o tym że *BSD jest trudniejszy w konfiguracji i jak już mówiłem wcześniej kiepsko sobie radzi ze sprzętem -_-

 

Gentoo - chyba najtrudniejsze do opanowania distro. No i wymagające najwięcej czasu na konfiguracje i skompletowanie oprogramowania. Świetny system portage, i w rezultacie najszybsze distro pochłaniające masę sił

hehespróbuj Rock Linux ^^ w tedy poznasz co to trudne distro ^^

 

a zamienienie jej na dobry desktop to nie lada wyzwanie

u mnie trwa to zwykle 2 tygodnie potem spokój ^^ update i ewentualnie zmiany kernela xD ale to już drobnostka ^^

 

Co do ubuntuja testowałem go pod serwer i dla mnie jest do ****. Ale pod desktop fajny bajer. Nawet ma od razu w kompilowane w kernela HID ^^ Dla początkujących to tak jest dobry, ale dla kogoś kto lubi slackware i *BSDnie spełnia wymogów (przynajmniej w moim przypadku)


django the web framework for ponies with magical powers

Share this post


Link to post
Share on other sites

Damiloqa nie będe komentował - dziecko neo.

Cóż, ja mam dobre doświadczenia z debianem. Mam zawsze pod ręką… jaką…ś wersje light na 1CD potem tylko się z ftp łą…cze i scią…gam co chce (ofkorz z konsoli).

Jestem zachwycony Windows 2003 Server Enterprise Edition. Gdyby porównać go z XP to jest niebo a ziemia. Generalnie jeśli idzie o zabezbieczenia (ICF) i stabilność można go tutaj przyrównać do debiana.

Mimo iż, ma dość zmodyfikowane ale jednak ją…dro XP. (Gdzieś piszą…, że to zupełnie nowa technologia ale to bujda na resorach, od 10 lat Microsoft nic od zera nie zrobił, tylko linia NT.)

 

Jeżeli w przypadku instalacji XP to 45 min + drobna konfiguracja to z 2003 trzeba minimum 3 - 4h spędzić aby dobrze go skonfigurować dlatego, że domyślnie dostajemy system serwerowy z uruchomionymi usługami serwera (IIS itp.), a przecież chcemy dobre "workstation". Po przebrnięciu przez wyłą…cznie 3/4 usług i aktywowaniu ICF możemy spać spokojnie. Zalecany jest sprzętowy router z firewallem do niego, nie wiem czemu Może dlatego, że ICF działa dość dziwinie (ale skutecznie) jak na firewalla - praktycznie zero komunikatów (cisza ;-). Tylko po przejżeniu podglą…du zdarzeń się dowiemy czy coś próbowało zaliczyć włam do nas.

 

W 2003 mamy nietypowego IE Ano bo mamy wersję nie 6 cz 7 a 6.5 ;-). Domyślnie ma najwyższy poziom zabezpieczeń i kilka dodatków, które czynią… go mniej podatnym na ataki. Ale i tak powinien nam tylko służyć do Windows Update - i tak nie można go usuną…ć z systemu.

Polecam to "distro" ^^ MS ;-) Niebo a ziemia, B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

no wiec tak.. dopiero zaczynam zabawe z linuxem i stawiam go 50/50. po pierwsze struktura katalogow <brrr> koszmar, chodziaz dzieki Meohaw'owi troche sie z nia oswoilem, proces instalacji tez brr chociaz naszczescie jest w ubuntu opcja dodaj usun. nie podoba mi sie tez za bardzo konsola chociaz jest przydatna, ale kojarzy mi sie z dosem :D no i przedewszystkim mala liczba programow pod linuxa. a teraz zalety, fajny szybki i bezproblemowy system, od razu mam programy ktorych potrzebuje, ladny schludny wyglad (viva la gnome :P ), duze mozliwosci konfiguracji, panele, kilka pulpitow i troszke innych :D

 

teraz windows:

wady, co chwile wirusy trojany, niewiem kto to wymyslil ze zeby zamknac system trzeba klikac start <_<, male mozliwosci zmiany wygladu, glupie ikonki, glupie wyskakujace zolte okienka, pchanie sie z pomoca na sile. teraz zalety, fajna struktura folderow tzn programy oddzienie wszystko fajnie itp, wszystko mozna wyklikac, duzo programow (chociaz wiekszosc platna) latwy proces instalacji (czytaj dwuklik dalej, dalej, dalej, zamknij). i to chyba na tyle dziekuje za przeczytanie moich wypocin :D


"Quod me nutrit me destruit" - Christopher Marlowe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Windows jest na celowniku trojanów, wirusów, hackerów, spyware, adware i rootkitów dlatego, że jest popularny :) Gdyby linux miał tyle rynku to na niego byłby syf robiony. Druga zasada im coś jest bardziej skomplikowane tym wiecej ma dziur i błędów. W Viście jest teraz ok. 500 (oficjalnie :)

Gnome + xgl rulez ale ostanio mi się xfc podoba :)

Co do małej możliwości zmiany wyglą…du w np. XP sie nie zgodze. Są… tematy i programy odpowiednie, trochę wysiłku (na pewno nie mniejszy niż instalka xgl) i można mieć całkiem ładnie wyglą…dają…cy system. A, że więszkość się do "Luny" przyzwycziła to nie moja broszka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wogóle XFCE to jest miodny desktop, gdyby tak więcej ludzi się nim zainteresowało to by królował No i jeszcze jest Enlightment (chyba tak się pisze), super-szybkie i super-czyste, ale piekielne do konfiguracji, albo do zaimplementowania i pogodzenia z polskimi znakami

 

Ja bym to tak podsumował, że:

Ubuntu - dla linuxowych począ…tkują…cych i na desktop Broń cie panie boże na serwer

Suse - kosz

Slackware - praktycznie na wszystko, ale zdecydowanie najlepszy na serw

Gentoo - dla linuxowych zapaleńców i maniaków prędkości Dobrze skonfigurowany nadaje się do wszystkiego

 

A tak w ogóle to zapomniałem napisać wcześniej o Fedorze Cała moja uczelnia jest na nim postawiona, czyli kilkaset systemów, stacje robocze i serwery Jest naprawdę stabilny Gdybyście widzieli co niektórzy studenci informatyki (ci linuxowi - inaczej) potrafią… na takich wyczyniać A fedora nic Rzuci takiemu kilka błędów i działa bez przerwań

 

Debian - wszechstronny ze wskazaniem na serwer

 

@damilog

Wszyscy prowadzą… pokojową… dyskusję tylko ty wprowadzasz nerwowy nastrój Nie wyprzedzaj faktów i nie obrażaj innych userów (to samo ty nonline)


Pamiętaj, że gdy piszesz coś, doskonale wiedząc, że nie masz na dany temat zielonego pojęcia, Bóg zabija kotka!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasza szkoła (5LO) działa na Windzie co mnie niezmiernie w******** bo MENIS dostarczył szajs na miare 21 wieku. 15 stacji roboczych pod XP działających w trybie terminala :lol:. Zanim się profil z serwera ściągnie to mija 10 minut. Ja raz na upartego sobie chciałem ubuntu postawić ale na zapędach się skonczyło - grafika - radeon - jakiś zintegrowany. Odpuściłem sobie. Generalnie mam chętkę na coś nowego i prostego jak konstrukcja cepa, nie chce się użerać z kompilacją jądra cały dzień więc zaproponujcie mi coś fajnego. Skłaniam się znowu ku ubuntu ale nie wiem czy nie wróce na debiana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co do srodowisk:

Gnome jest bardzo fajny, sam korzystam przez wiekszosc czasu; choc ostatnio zainteresowalem sie Fluxboxem. Kilka razy szybszy od Gnome, moze pieknie wygladac, lecz niestety Opera mi pod nim nie chce dzialac. <_<

No i jakiego polecacie pod niego menedzera plikow? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

opera wymaga QT więc najpierw musisz wgrać brakujące pakiety. Co do menadzeraużywaj tego z gnome ^^ ja od takich rzeczy mam mc i konsole xD

 

meohaw Fedora jest robiona na sławnym Red Hat ^^ wiadomo że stabilna. Zresztą jest bardzo polecana na desktopy bo ma łatwy proces instalacji oraz ponoć łatwo się na niej pracuje.

 

Ja jeszcze wspomnę o

Rock Linux - framework/build kit dzięki któremu można stworzyć własne distro. Bazuje na skryptach bash dzięki czemu łatwo się tam odnaleźć ^^

LFS - linux from scratch.czyli własne distro pod podstaw ^^

Arch - fajny linux robiony pod architekturę i686. Popularny jako desktop a ostatnio coraz bardziej też jako system pod serwer.

Cent - dziecko Red Hat, choć trzeba przyznać że fedora lepszy. Ostatnio zaczynam go widywać na rożnych serwerach ponoć dobrze się spisuję

PLD - polskie dobre distro. Super na serwer, zresztą pld widziałem w akcji wyłącznie jako system serwerowy

Kasia (kate) - polska przeróbka slackware ^^ wprowadzili wiele ułatwień i dodatków ale całe base jest na slackwareczyli system spoko ^^

 

 

A tak na koniec dla użytkowników fluxbox i nie tylko. Jak macie czas i chęci to możecie się pobawić w przezroczystość ^^ zainteresujcie się takimi pakietami

xcompmgr

transset lub transset-df

Pulpit zaczyna ładnie wyglądać ^^ (zresztą o wodotryskach i upiększeniach do linuxa można pisać godzinami.wczoraj przerobiłem lilo - motyw resident evil ^^ - oraz wstawiłem bootsplasha // teraz przynajmniej jak pracuje bez x-ów to mam ładną konsolkę ^^)


django the web framework for ponies with magical powers

Share this post


Link to post
Share on other sites
opera wymaga QT więc najpierw musisz wgrać brakują…ce pakiety. Co do menadzeraużywaj tego z gnome ^^ ja od takich rzeczy mam mc i konsole xD

A jakie dokladniej pakiety? ^_^

Co do menedzera - a rox-filer jest dobry? :)

 

Z przezroczystoscia pokombinuje pozniej..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście korzystam od wielu lat z komputerów technologicznie przestarzałych. Co jest pierwszym czynnikiem zmieniają…cym nieco mój punkt widzenia. Po drugie, cały czas coś tworzę, ucze się. Co automatycznie oznacza że jesli chcę coś udostępnić i na tym zarobić, dobrze by było abym mógł udokumentować legalność oprogramowania z którego korzystam.

 

1. Win 95 - Korzystałem długo, trup ale przynajmniej niezapakowany "ułatwieniami" które uniemożliwiają… wygodną… pracę poniżej P 200 128RAM.

 

2. Win 98 - PII 300 128RAM i praca jest możliwa.

 

3. Win 2000 - Stabilny i w miarę sprawny, aczkolwiek wolę sprzętowe(dosyć czeste z mojego doświadczenia) problemy rozwią…zywać w Linuxie.

 

4. Win XP - PII 400 256RAM i praca jest możliwa.

 

WSZYSTKIE windowsy mają… powazny problem z zarzą…dzaniem miejscem na dysku, współdzielonymi komponentami I BEZPIECZEŃSTWEM. A na dokładkę wydajność spada w sposób(jestem paranoikiem) dopasowany perfekcyjnie do wzrostu mocy obliczeniowej komputerów. Co jak widać po linuxach nie jest sin non qua w rozwoju systemów operacyjnych.

 

1. Linux Slackware - 3 dni na skonfigurowaniej stacji roboczej, graficznego środowiska i oprogramowania. Szybko, stabilnie i elastycznie. Na PII 400 128RAM pracuje wygodnie z Xfce, KDE oferują…c 2x tyle co powłoka XP umożliwia pracę mimo tych 128MB RAM.

 

2. SUSEł, Mandriva >> Zbytnio user-friendly, trudno się na nich czegoś nauczyć tak jak na Slacku'

 

3. Przyszła mi właśnie poczta 10cio płytowa edycja UBUNTU jak zbadam to się wypowiem.

 

Co najwazniejsze, na oprogramowaniu dostępnym dla linuxa moge stworzyć niemal cokolwiek nie naruszają…c prawlicencji PhotoShopa, M$ g*wna itd. Mam Gimpa, Quantę, GG bez reklam = Kopette and so on.

 

W sumie:

 

a. Wydajność = Linux

b. Koszty = Linux

c. Kopatybilność z resztą… świata = Windows

d. bezpieczeństwo = Linux (nie piszę na ten temat, opisano to wyżej)

e. Wyraz zawodu na twarzy Billa G. jest bezcenny więc = Linux

f. Prostota intalacji, obsługi, konfiguracji = Windows

 

Wniosek:

 

4:2 dla Linuxa. Ja wybieram Slackware.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kasia (kate) - polska przeróbka slackware ^^ wprowadzili wiele ułatwień i dodatków ale całe base jest na slackwareczyli system spoko ^^

 

Nie no , nie wytrzymam i musze odpisać. Prosze cię Thid, przeczytaj , zapoznaj się a potem pisz. Kasia nie jest przeróbką… slackware! KateOS nie bazuje na slackware! Jest to całkiem odrębne polskie distro, które jest zresztą… świetne.

 

Co do XGL - na dzień dzisiejszy to strata czasu, jest on jeszcze niedopracowany, wiesza się , tródny w instalacji. Poza tym osoby które mają… radeony będą… miały nielada problem z nim. Jedyne zastosowanie xgl na dzisiaj to szpan przed kolegami bowiem do nieczego innego się nie nadaje. Ale zobaczymy co będzie jak to dopracują….

 

nonline - sorki ale nie wydaje mi się abym był dziecie neo :) , to ty mnie pajacem nazwałeś. Jak zresztą… widzisz , temat zaczyna się kręcić wokół tego co jest lepsze - sernik czy makowiec.


Ja korzystam z KateOS , a Ty? Odwiedź też forum w którym jest użyty Template mojego autorstwa. Został on zrobiony specjalnie dla niego. Bądź legalny, korzystaj z Kasi.

kateanimubbydamilog1.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie no , nie wytrzymam i musze odpisać. Prosze cię Thid, przeczytaj , zapoznaj się a potem pisz. Kasia nie jest przeróbką slackware! KateOS nie bazuje na slackware! Jest to całkiem odrębne polskie distro, które jest zresztą świetne.

lol wydaje mi się że chyba wiem lepiej. Zresztą zapytaj autorów -_- Znając życie to usłyszałeś o projekcie w tym roku i teraz zgrywasz speca nie znając nawet historii distra

 

KateOS jest systemem pierwotnie bazującym na Slackware, obecnie projekt uniezależnił się od tej dystrybucji i jest tworzony od zera, choć wiele podobieństw do popularnego Slacka zostało.

KateOS na początku bazowała na slackware i nadal jest do niego podobna. Od niedawna jest samodzielną dystrybucją!!!!!!!!! A dokładnie w tym roku zrobili z tego samodzielną dystrybucję!!!!!!!!!

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

Najpierw poczytaj potem się przy****aj -_-

 

I znowu się zaczynają ****izmy. Usłyszą o projekcie i już go bronią nie wiedząc nic o nim. Tak samo jest z ubuntu. Samodzielne distro itd a wszyscy zapominają że to modyfikacja debiana -_- nawet pakiety od debiana pasują.Zacznijcie najpierw czytać historie powstawania dystrybucji -_-


django the web framework for ponies with magical powers

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jestem pewien że nie wiesz co piszesz. KateOS była oparta na slackware - BYÅA- teraz już nie jest.

Thid - na pewno nie masz racji. Tak się stało że angażuje się troszke w rozwój tego distra i wiem co pisze!

 

Thid - masz problem z rozumieniem treści , jak sam zapodałeś, kateos bazowała a już nie bazuje co znaczy że nie bazuje i nie jest oparta na slacku! Pakiety TGZex poza tym obsługują… zależności (czy jest tak też w slackware? ) . Te pakiety ze slacka nie pasują… choć może się zdarzyć że będą… poprawnie działały.

 

 

Poza tym kateos ma swoją… własną… strone www.kateos.org i z niej powinieneś czerpać informacje a nie z innych stron , o których był a swego czasu mowa na forum kate, które mają… czasem problemy z treścią… i opisami linuksów.

 

 

Widze że usłuszałeś o kate, potem nie doczytałeś i (tu wsadź końcówke swej wypowiedzi) .I na dodatek śmiesz się kłucić.


Ja korzystam z KateOS , a Ty? Odwiedź też forum w którym jest użyty Template mojego autorstwa. Został on zrobiony specjalnie dla niego. Bądź legalny, korzystaj z Kasi.

kateanimubbydamilog1.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm

KateOS to polska dystrybucja, której pierwsza wersja została oparta na Slackware Linux ( obecnie KateOS NIE bazuje na Slackware ). Damian stworzył i stał się liderem projektu KateOS Project, który ma za zadanie kierować rozwojem dystrybucji. KateOS łączy jądro Linuksa, narzędzia GNU i inne WOLNE aplikacje w jedną całość nazywaną dystrybucją. Naszym głównym celem jest dostarczenie społeczności "lekkiej" dystrybucji, na której użytkownik mógłby oglądać filmy, słuchać ulubionej muzyki, grać w gry i surfować w internecie. Serwery (WWW, FTP, DHCP) mogą być zainstalowane na KateOS z małym przeciążeniem systemu. KateOS jest szybki, kompleksowy, stabilny.

 

KateOS to polska dystrybucja, której pierwsza wersja została oparta na Slackware Linux

Ja pamiętam dokładnie tą wersje kasi

 

( obecnie KateOS NIE bazuje na Slackware ).

dobra w takim razie przyznaje się do błędu.

 

KASIA NIE JEST PRZERóBKą SLACKWARE.

 

ale jednego mi nie powieszże kate nie przypomina slackware. Bo o ile pamiętam to bardzo podobny jest proces instalacji oraz budowa systemu (co do budowy nie jestem pewny ale instalator jest prawie taki sam). Jak dla mnie to kasia to dziecko slackware

A tak swoją drogą jak tak patrze to musisz mi przyznać że nadal są czerpane pomysły ze slackware -_-


django the web framework for ponies with magical powers

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak. Co do instalatora masz racje. Instalator to przeróbka tego ze slackwarepo prostu dodano kilka opcji. Po co się bawić w robienie instalatora od podstaw skoro ten się sprawdza znakomicie

 

Hmm. Co do pomysłów to nie wiem. Pewnie można pewne podobieństwa zobaczyć. Skoro się kiedys na nim wzorowała to coś musiało pozostać - np. XFce :D jako standardowe środowisko. Jednak można zauważyć pewne działania upodabniają…ce ją… do Auroxa czy mandrivy czyli konfiguratory. Oczywiście nie będzie to nigdy pełne wyklikidajło ale np w wersji 3.2 ma być konfigurator/instalator neostrady który już jest praktycznie ukończony (na moją… prośbe - samochwała ze mnie :) ). Jednak kate odchodzi coraz bardziej od slackware - np menedzer pakietów ma pozostałości po slakwerowskim ale tylko dlatego żeby użytkownicy nie dostali nagle czegoś z czym mogą… mieć problemy. Jednak za niedługo podobieństwa nie będzie i team kate co chwila o tym wspomina. Jest też fajny program do instalacji oprogramowania z sieci oraz do aktualizacji systemu (updateos). Niedługo będzie graficzny menedzer pakietów stworzony w php przez użytkownika z USA (ale wą…tpie by był na płytach instalacyjnych, pewnie trzeba będzie go ścią…gną…ć z netu) - to tak na począ…tek , uzytkownik ten chce pokazać że php nadaje się nie tylko do zastosowań webmasterskich. Tak więc jest w niej coraz mniej ze slackware, jest ona prostym systemem dla średniozawansowanych użytkowników, jest lekka , oparta na najnowszych technologiach, szybka i stabilna (oczywiście wszystko z umiarem, wiadomo , albo szybkie albo stabilne ) oraz nasza czyli polska. Jak narazie jedyne sensowne polskie distro na rynku. Aurox może się przy niej schować choć jest troszke trudniejsza a PLD to wiadomo - strasznie jest tródny jest.


Ja korzystam z KateOS , a Ty? Odwiedź też forum w którym jest użyty Template mojego autorstwa. Został on zrobiony specjalnie dla niego. Bądź legalny, korzystaj z Kasi.

kateanimubbydamilog1.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm.mam akurat złą opinię o aurox, miałem z nim spory kontakt i niestety nie mogę o nim dobrego słowa powiedzieć -_- A co do PLD pamiętam jak pracowałem na wersji 1.0. Nie wydawał mi się trudny, zresztą teraz też nie. Choć trzeba przyznać że przygotowanie partycji może być nie lada wyzwanie ale potem to już łatwo było, poldek itd.

 

A co do kate, tak jak mówiłem cieszę się że to distro się rozwija ^^ Gdyby nie fakt że siedzę głównie na slackware (a ostatnio pracuje nad LFS) to pewnie korzystałbym z kate ^^


django the web framework for ponies with magical powers

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...